Legújabb kutatások
A LEGFRISSEBB TUDOMÁNYOS TÉNYEK AZ ARNICA MONTANA HATÁSÁRÓL
A legfrissebb tudományos vizsgálatok szerint az Arnica montana, azaz a hegyi árnika növény őstinktúra és homeopátiás oldat formában is jelentős hatást gyakorol a sejtek kulcsfontosságú biológiai folyamataira. A tudományos folyóiratokban megjelent új eredmények kiemelik az Arnica montana gyulladáscsökkentő, antioxidáns és sebgyógyító tulajdonságait.
Az Arnica montana hatása a gyulladásra
A gyulladás a szervezet sérülésekre vagy fertőzésekre adott védekező reakciója. Ez a bonyolult folyamat különböző mechanizmusokból áll, amelyek együttműködnek a kórokozók elleni küzdelemben és a sérült szövetek helyreállításában. Ha a reakció túlzott, több kárt okozhat, mint hasznot, és különféle krónikus betegségek kialakulásához is hozzájárulhat.
A Laboratoires Boiron friss tanulmánya (1), amely 2023-ban az Ethnopharmacology folyóiratban került publikálásra, a következőket vizsgálta:
· az Arnica montana őstinktúra és homeopátiás oldat gyulladáscsökkentő hatását öt különböző humán és egérsejtes modellen
· a sejtmigrációt in-vitro körülmények között végzett sebgyógyulási modell használatával.
Az első megfigyelés a gyulladásos mediátorok jelentős csökkenése volt. A kutatók az Arnica montana őstinktúra és homeopátiás oldatok (1 CH, 3 CH, 5 CH és 9 CH potenciában) immunsejtekre és bőrsejtekre való hatását vizsgálták. Hat gyulladásos markert (3) értékeltek.
A vizsgálat kimutatta, hogy az Arnica montana őstinktúra és a vizsgált homeopátiás oldatok (1 CH, 3 CH, 5 CH és 9 CH potencia) csökkentik a gyulladásos markereket (p < 0,05).
A második megfigyelés a sejtmigráció jelentős növekedése volt. A sejtmigráció a sejtek képessége arra, hogy vándoroljanak, és más szövetekbe is bejussanak. A folyamat fontos szerepet játszik a sebgyógyulásban.
A vizsgálat kimutatta, hogy az Arnica montana homeopátiás oldata (9 CH) serkenti a sebgyógyulást, mivel hatást gyakorol a sejtmigrációra az in-vitro sebgyógyulási modellben (p < 0,05).
Az Arnica montana antioxidáns hatása
A szabadgyökök jelenléte a szervezetben normális jelenség, és antioxidánsok semlegesítik a szabadgyököket, így őrizve meg sejtjeink és szervezetünk általános egészségét. A szervezetben sok természetes antioxidáns található, a legismertebb a C-vitamin.
Ha ez az egyensúly felborul, például egy gyulladás során nagymennyiségű szabadgyök képződik, akkor ezek rendkívül reakcióképes instabil molekulák károsíthatják a sejteket.
A Laboratoires Boiron által végzett (4), 2022-ban a Dose Response folyóiratban publikált vizsgálat kimutatta, hogy egérsejtes modellen (p < 0,01) az Arnica montana őstinktúra és homeopátiás oldatok (1 CH, 3 CH, 5 CH, 7 CH, 9 CH és 30 CH potencia) csökkentik az oxidatív stresszt a gyulladásnak kitett immunsejtekben.
Az Arnica montana komplex előnyei
A sejtmigráció, az antioxidáns és gyulladáscsökkentő hatás együtt járulnak hozzá a sejtek és a szervezet regenerációjához, a jó egészségi állapothoz. Lássuk ezt a sebgyógyulás példáján:
A sebgyógyulás egy összetett folyamat, amiben a sérülés helyén kialakult gyulladás kulcsszerepet játszik, mert az immunsejteket a seb helyére vonzza a helyreállítás megkezdéséhez. A gyulladás során beinduló immunreakció semlegesíti a kórokozókat és a sérült szöveteket. Viszont a túlzott mértékű gyulladás káros szabadgyököket termel, melyeket az antioxidánsok semlegesítenek.
A sejtmigráció elengedhetetlen a sebgyógyulás során, lehetővé teszi a sejteknek, hogy átjussanak a sérült területre, és megkezdjék a bőr és a szövetek helyreállítását.
---------------------------------------------
([1]) J. Verre, M. Boisson, A. Paumier, S. Tribolo, N. Boujedaini. Anti-inflammatory effects of Arnica montana (mother tincture and homeopathic dilutions) in various cell models. J. Ethnopharmacol. 2023 Aug 18:117064.
(2) Inflammation with LPS + IFN-gamma or LPS or TNF-alpha
(3) Markers: IL-6; TNFα; MCP-1; ICAM-1; ROS and COX2
(4) A. Paumier, J. Verre, S. Tribolo, et al. Anti-oxidant Effect of High Dilutions of Arnica montana, Arsenicum Album, and Lachesis Mutus in Microglial Cells in Vitro. Dose Response. 2022 Jun 29;20(2):15593258221103698.